EN RU
Kontakt

Apple dalej pcha do przodu swój projekt oparty o AR. Pierwsze narzędzie ARKit zostało wypuszczone w poprzednim roku razem z iOS 11. Funkcjonalności dały całe spektrum możliwości dla deweloperów i przede wszystkim dla każdego użytkownika iPhone’a. Wkrótce pojawi się druga odsłona narzędzi razem z nowymi funkcjami.

Oprócz nowych możliwości, pojawią się znaczące ulepszenia do poprzednich funkcjonalności. Nie zostało wiele powiedziane w jaki sposób pojedyncze będą poprawione, natomiast łatwo przewidzieć, że w przypadku ‘realistic rendering’ będzie to poprawa głównie związana z oświetleniem wirtualnego przedmiotu. Ulepszenie czynnika światła spowoduje, że użytkownik doświadczy lepszego wtopienia się wirtualnego świata w rzeczywisty.

Shared AR Experience

Od teraz każdy będzie mógł dzielić wygenerowany obraz z innymi, używając tej samej aplikacji. Wszystkie interakcje w trybie wieloosobowym będą odbywać się jednocześnie dla wszystkich użytkowników. Dodatkowo dana funkcjonalność proponuje deweloperom tworzenie gier wieloosobowych, żeby gracze brali udział w tej samej rozgrywce jednocześnie na swoich urządzeniach iOS.

Wykrywanie obiektów 3D

Do teraz ARKit rozpoznawał jedynie płaskie powierzchnie takie jak stół czy plakat. Nowa wersja przyniesie rozpoznawanie obiektów 3D co oznacza, że nakładany świat wirtualny będzie odkrywany przez użytkownika w nowy sposób dający jeszcze bardziej angażujące doświadczenie.

Persistent experiences

Duża korzyść dla użytkownika ponieważ od teraz będziesz mógł zapisać wirtualną projekcję w dowolnym etapie użytkowania i wrócić do momentu w którym wyszedłeś z aplikacji.

Mimo że data wypuszczenia nie jest jeszcze znana, deweloperzy już mogą pobrać wersję Beta na oficjalnej stronie Apple. Możliwość testowania trwa od 4 czerwca i od tego momentu można natknąć się na wiele kreatywnych rozwiązań od pojedynczych użytkowników narzędzi. Oprócz ARkit możemy się spodziewać również notyfikacji grupowych, skrótów do Siri oraz ogólnie lepszej wydajności urządzeń razem z uproszczonym UI.