PL RU
Contact

Budowa nowej fabryki samochodów rozpoczęła się w lutym i do roku 2020 ma być w pełni użytkową halą produkcyjną określaną jako “najnowocześniejsza w branży motoryzacyjnej”. W fabryce stosowane będą technologie z zakresu Sztucznej Inteligencji i Big Data co ma się przyczynić do pełnej integracji cyfrowej zakładu w Sindelfingen.

W nowych obiektach będzie tworzona linia modeli klasy S oraz powstanie pierwszy model elektrycznego samochodu nowej marki Mercedes-Benz EQ. Firma wierzy, że “zdefiniuje nowy sposób budowania pojazdów”. Mark Schäfer, który jest członkiem zarządu do spraw produkcji i dostaw, zapewnia, że fabryka będzie w pełni przystosowana do produkcji elektrycznych samochodów, robo-taxi oraz pojazdów koncepcjonalnych. Mechanizmy pracy będą odbywać się w bardzo elastyczny sposób dzięki narzędziom cyfrowym i procesom związanych z Industry 4.0. Dodatkowo koncepcja fabryki ma być inspiracją dla reszty placówek Mercedesa na całym świecie.

Cyfryzacja zakładu ma znacznie podwyższyć wydajność pracy i efektywność produkcji. Dane ulepszenia tworzą perspektywę ergonomicznej pracy i dostosowanie jej do czasów integracji człowieka z robotyką. Pracownicy zakładu produkcyjnego uzyskają również dostęp do narzędzia rozszerzonej rzeczywistości takiej jak wearables oraz będą pracować przy wirtualnej taśmie produkcyjnej. Wyposażenie ma wpłynąć na produktywność pojedynczych pracowników.

Dużym wsparciem dla ośrodka pracy będzie technologia oparta o fale radiowe, która identyfikuje maszyny i łączy je między sobą (RFID). Zostanie ona użyta w pojazdach bezzałogowych (DTS) aby te mogły dostarczać materiały i komponenty do stanowisk pracy.

Wszystkie dane będą odczytywane z tych oraz innych maszyn na linii produkcyjnej i pojedynczych robotów a następnie przetwarzane w celu usprawnienia i zarządzania fabryką. Pozwoli to wykryć potencjalne usterki czy błędy i dokonać ewentualnej naprawy bez konieczności wstrzymywania pracy w zakładzie. Dodatkowo zebrane informacje będą mogły być przesyłane do klientów Mercedesa w celu informowania o etapie budowy zamówionego samochodu oraz o szczegółach dostawy.

Czekając na otwarcie fabryki, Mark Schäfer zapewnia, że Mercedes robi „gigantyczny krok w stronę produkcji bez emisji”. Dwutlenek węgla wytwarzany przy montażu samochodu będzie zredukowany do 75% na jednostkę. Takie wyniki uzyskają dzięki zainstalowaniu na dachu fabryki systemu fotowoltaicznego produkującego 5GWh energii elektrycznej rocznie. Dodatkowo te i inne metody pomogą w znaczącym ograniczeniu zużycia wody podczas produkcji.